LNG گاز طبیعی فشرده

یکشنبه 13 بهمن 1392 07:34 ب.ظ

نویسنده : محمد علی

واژهLNGمخفف(Liquefied Natural Gas) به معنای گاز طبیعی مایع است. برای تولیدLNG، گاز طبیعی را در فشار اتمسفر تا دمای 161 - درجه سانتی گراد سرد می كنند. در این حالت گاز به مایعی بی بو، شفاف و غیرسمی با چگالی حدود 450 كیلوگرم بر متر مكعب تبدیل می شود . با میعان گاز حجم آن به0601/ كاهش می یابد، كه حمل و نقل گاز طبیعی را اقتصادی می كند. جالب است كه بدانید این نسبت كاهش حجم در مورد LPG  و CNGبه ترتیب حدود200 /1 و 250 /1است

در صورت نشت LNG، به سرعت تبخیر و پخش می شود و به شكل ابر بخار نمایان می شود به همین دلیل اشتعال پذیری آن نسبت به سایر مواد هیدروكربوری مانندLPGو گاز طبیعی كمتر است.

احتمال انفجارLNGبه علت سرد بودن آن و پائین بودن سرعت سوزش بسیار ضعیف است. درصد حوادث كارخانه های تولید  LNGنسبت به سایر پالایشگاههای نفت و گاز كمتر می باشد . حادثه مریلند در سال 1979 و تگزاس غربی از جمله این حوادث هستند.

استفاده ازLNGیا خط لوله

منابع گاز طبیعی بزرگی در دنیا وجود دارد كه بازار قابل ملاحظه در آن منطقه ندارد . مانند ذخایرهیدروكربوری شمال آفریقا، غرب آفریقا، جنوب آمریكا، خاورمیانه، اندونزی، مالزی، شمال غربی استرالیا و آلاسكا .

 از طرفی بازارهایی نظیر ژاپن، تایوان، كره از این منابع دور هستند . برای انتقال گازطبیعی می توان از طریق خط لوله و یاLNGاقدام نمود . شكل زیر هزینه انتقال به ازای هر میلیونBTUرا از طریقLNGو خط لوله نشان می دهد .

ملاحظه می كنید كه انتقال از طریقLNGبرای مسافت های بالاتر از 700 مایل در دریا و 2200 مایل در خشكی نسبت به خط لوله مقرون به صرفه تر می باشد.

 

خوب است بدانید كه توسعهLNGدر كشورهایی نظیر آنگولا و نیجریه از اهمیت خاصی برخورداراست چرا كه در این كشورها كاربری خاصی برای گازهای همراه نفت وجود ندارد و این گازها سوزانده می شود . از طرفی بازارهای قابل توجهی برای انتقال گاز از طریق خط لوله برای این كشورها وجود ندارد. بنابراین منطقی است كه به سمت توسعهLNGگام بردارند

در مناطقی كه از نظر شرایط جغرافیایی امكان ذخیره سازی گاز طبیعی در مخازن زیرزمینی وجودندارد، ازLNGبرای تامین گاز طبیعی در دوره پیك تقاضا استفاده می شود .

به چنین كارخانه هاییPeak Shavingگفته می شود و در مقابل كارخانه هایی كه بر مبنای تولید در طول سال جهتصادرات طراحی

شده استBase Loadنامیده می شود. دلایلی چون كاهش هزینه های حلقه  LNG  به دلیل پیشرفت فنی و امكان ساخت واحدهایی با ظرفیت 8 میلیون تن در سال، امكان ساخت كشتی هایی باظرفیت200000 متر مكعب ، به وجودآمدن بازارهایی تك محموله ای(SPOT)  و بالاخره مسائل زیست محیطی باعث شده است كه امروزه توجه خاصی به LNG گردد و بازار آن تا ده درصد رشد داشته باشد.

زنجیرهLNG

 

مراحل عمده زنجیره LNG به غیر از خطوط لوله بین مراحل شامل اكتشاف و تولید، شیرین سازی و گرفتن ناخالصیها، مایع سازی، حمل و نقل دریایی و ذخیره ساز ی در پایانه دریافت و تبخیر مجدد(Regasification) می باشد.

اكتشاف و تولید

عبارتند از یافتن گاز طبیعی در اعماق زمین و تولید گاز برای تحویل به مصرف كننده می باشد . طبق آمار سال 2001 ذخایر اثبات شده گاز طبیعی جهان 5919 تریلیون فوت مكعب (TCF) می باشد .

كشورهایی چون الجزایر، اندونزی و قطر سرمایه گذاری فراوانی در زمینه LNG انجام داده اند . كشورهایی نظیر استرالیا، نیجریه و ترینیداد وتوباگو دارای نقش كمتر ولی با اهمیت در تولید وصادراتLNGمی باشد . ایران با داشتن ذخایر عمده گاز طبیعی می توانند جزء صادركنندگان LNG قرار بگیرد.

مایع سازی

n        گاز خوراك قبل از اینكه وارد واحد مایع سازی شود برای جلوگیری از یخ زد أگی، بر خی از تركیبات از آن جدا می شود.معمولاً یك كارخانه LNG دارای واحدهای فرآیندی ذیل می باشد:

n        واحد جداسازی گازهای اسیدی - در این واحد میزان CO2را به كمتر از50ppmالی100وH2Sرا به كمتر از 4 ppmكاهش می دهند.

n        واحد نم زدایی- در این واحد، آب موجود در گاز طبیعی را به كمتر  0/1 ppmمیرسانند.

n        واحد جداسازی مركاپتان- تركیبات سولفور جدا شده و به كمتر از30 m gr Nm3

n        واحد جداسازی جیوه- با جداسازی جیوه میزان آن به كمتر از nano gr Nm 10 میرسد.

n        واحد تقطیرNGL

n        واحد فرآورشLPG

n        پس از آنكه پالایش اولیه بر روی گاز طبیعی انجام شد گاز وارد واحد مایع سازی می شود .

 

lng

 

n        پس از مایع سازیLNG  ، تولیدی در تانكهای مخصوص ذخیره می شود تا امكانات بارگیری به كشتی مهیا شود . دیواره داخلی تانكهایLNG از جنس آلیاژ 9 درصد نیكل است . سقف تانكهای LNG از نوع(DDR)

n          Double Dome Roofو یاSuspended Deckمی باشد . در مناطقی كه زلزله خیز باشد از DDRاستفاده می شود . بطور كلی تانكهایLNG را از طرف بیرون به داخل و درمحل مونتاژ می كنند و در انتها سقف را به طریق Air Lifting و یا مكانیكی بالا می آورند

n        تانكهای LNG مجهز به سیستم بازیافت بخارات تبخیرBoil Off Recoveryمی باشند تاLNG تبخیر شده كه عمدتاً ناشی از گرمای اتصالات لوله ها و یا ناشی از برگشت از تانكها در زمان بارگیری می باشد را جمع آوری و به سیستم سوخت ارسال نماید.

n        برای حملLNG از كشتی های مخصوص كه مجهز به تانكهای عایقكاری شده است استفاده میشود. به طور كلی تانكرهایLNG به سه نوع ذیل تقسیم بندی می شوند

n        :الف. طرح كروی( Moss type )

n        ب. طرح پوسته دار( Membrane type )

n        ج. طرح منشوری( Structural Prismatic typ)

 

n        ظرفیت تانكرهایLNG در حال حاضر حدود 012500تا138000  مترمكعب می باشد . اخیراًكشتی هایی با ظرفیت بیش از200000مترمكعب نیز در دست ساخت می باشد.

n        طول این كشتی ها حدود 090 فوت و عرض آن 140 می باشد .كشتی های  LNG نسبت به دیگركشتی ها دارای آلودگی كمتری می باشد. چرا كه از بخارات تبخیر شدهLNG كه به Boil Off Gas معروف است به عنوان سوخت كشتی استفاده می شود . نمودار ذیل تعداد كشتی های LNG  ساخته شده بین سالهای 1965 تا سال 2002 را نشان می دهد.


دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات